Usługi geodezyjne
Mapa do celów projektowych jest częścią dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę np. budynku jednorodzinnego lub sieci (przyłączy). MDCP jest to kompilacja mapy zasadniczej uzyskanej z ośrodka dokumentacji geodezyjnej oraz bezpośredniego wywiadu terenowego wraz z pomiarem sytuacyjno-wysokościowym. Mapa jest sporządzona i aktualna na dany dzień. Następnie uzupełnia się ją o różne dodatkowe treści niezbędne do wykonania projektu danej inwestycji np. treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego takie jak linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub nieprzekraczalne linie zabudowy. Mapę można wykonać ze sprawdzeniem granic nieruchomości (projektowany budynek znajduje się bliżej niż 4 m od granic nieruchomości lub przebieg nowo projektowanej sieci będzie się zbliżał 3 m do granic nieruchomości) lub bez sprawdzenia granic. Mapa do celów projektowych powinna zostać zgłoszona w odpowiednim ośrodku dokumentacji geodezyjnej, zweryfikowana po wykonaniu i przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego. Dopiero taka mapa z klauzulą przyjęcia do zasobu oraz podpisami geodety uprawnionego powinna zostać przekazana jako produkt końcowy inwestorowi.
Ortofotomapa stanowi rastrowy obraz powierzchni terenu, powstały w wyniku przetworzenia zdjęć z nalotu drona nad przedmiotowym terenem. Mapa jest wykonana w obowiązującym układzie współrzędnych.
Wytyczenie obiektów budowlanych jest to wyniesienie w teren projektu, zamarkowanie trwałe lub tymczasowe wskazanie w terenie położenia danego obiektu tak, aby mógł zostać wykonany. Wytyczeniu podlegają wszystkie obiekty objęte pozwoleniem na budowę tj. budynki, sieci, drogi itp. Wytyczenie budynku możemy realizować jednoetapowo lub dwuetapowo w zależności od potrzeby inwestora. Pierwszy wariant polega na wyniesieniu osi konstrukcyjnych budynku bezpośrednio na ławice oraz wyznaczenie repera roboczego. Wytyczenie dwuetapowe wymaga od nas dwukrotnego pomiaru w terenie. Wstępne wytyczenie obrysu budynku na paliki realizujemy za pomocą odbiornika GPS (dokładność wytyczenia około 3cm) wraz z buforem okolo 1m lub według wskazań inwestora pod wykop. Wyznaczamy reper wysokościowy dla realizacji prac budowlanych. Po wykonaniu prac ziemnych przez inwestora wytyczamy osie konstrukcyjne na ławicach.
Inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych polega na bezpośrednim wykonaniu pomiarów po zakończeniu prac inwestycyjnych (pomiar przyłączy i sieci wykonujemy w wykopie) oraz sporządzenie dokumentacji geodezyjnej tak, aby uzyskać decyzję administracyjną o pozwoleniu na użytkowanie danego obiektu budowlanego np. budynku, drogi lub sieci. Operat inwentaryzacji powykonawczej wprowadza budynek wraz z przyłączami do bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków oraz ze zmianą użytku danej działki (jeżeli występuje taka konieczność). Kolejnym dokumentem powstającym podczas prac powykonawczych jest porównanie wykonanych obiektów i budowli z zatwierdzonym projektem, który jest przekazywany inwestorowi.
Na podstawie otrzymanych materiałów uzyskanych z urzędu analizujemy przebieg granic wraz z informacją co do stabilizacji znaków granicznych. W terenie realizujemy pomiar szczegółów oraz szukamy istniejących znaków granicznych przedmiotowej działki.
Po realizacji prac stosujemy przepisy prawa Art. 39. – [Wznowienie znaków granicznych] – Prawo geodezyjne i kartograficzne :
- Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu
o rozstrzygnięcie sprawy. - Wznowienia znaków granicznych dokonują, na zlecenie zainteresowanych, podmioty, o których mowa w art. 11.
- O czynnościach wznowienia znaków granicznych zawiadamia się zainteresowane strony. Do zawiadomień stosuje się przepisy art. 32 ust. 1-4.
- Z czynności wznowienia znaków granicznych sporządza się protokół.
- Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.
Należy również pamiętać, iż znaki graniczne są chronione prawem, co reguluje Kodeks karny: Art. 277. [Usuwanie znaków granicznych] Kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Każdy podział nieruchomości realizujemy indywidualnie, ściśle z obowiązującymi przepisami prawa oraz zgodnie z potrzebą klienta. Wiele czynników ma wpływ na możliwość podzielenia danej nieruchomości np. istniejący plan zagospodarowania terenu. Po otrzymaniu od klienta podstawowych informacji dotyczących chęci przeprowadzenia podziału (numer księgi wieczystej, dane dotyczące właścicieli lub lokalizacji nieruchomości) przedstawiamy możliwości jakie ma inwestor w danej sytuacji wynikające z przepisów prawa, informujemy o kosztach oraz czasie realizacji podziału.
Realizowane jest na wniosek strony lub z urzędu przez Wójta (burmistrza, prezydent miasta). Art. 33. – [Decyzja o rozgraniczeniu nieruchomości] – Prawo geodezyjne i kartograficzne:
- Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron.
- Wydanie decyzji poprzedza:
- dokonanie przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) oceny prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości przez upoważnionego geodetę oraz zgodności sporządzonych dokumentów z przepisami; w wypadku stwierdzenia wadliwego wykonania czynności upoważnionemu geodecie zwraca się dokumentację do poprawy i uzupełnienia;
- włączenie dokumentacji technicznej do państwowego zasobu geodezyjnego
i kartograficznego. - Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi.
Ustalenie granic nieruchomości wykonujemy, gdy brak jest materiałów na przedmiotową granicę w ośrodku dokumentacji geodezyjno-kartograficznej lub istniejące materiały są niewiarygodne lub sprzeczne. Ocenę wiarygodności i przydatności wykonuje kierownik prac geodezyjnych (geodeta uprawniony). Daną granicę ustalamy na zgodne oświadczenie stron. Gdy ta opcja nie przyniesie rezultatu ustalamy granicę na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania np. ogrodzeń, miedzy itp.
Wszystkie inne możliwe czynności / prace / zlecenia, które jesteśmy w stanie wykonać wynikające z potrzeby klienta. Bardzo proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny dla ustalenia szczegółów.